Pro Střední Ameriku je typická káva pěstovaná v Salvádoru, mimořádnou odrůdou je tady káva Pacamara, která má jemnou kyselost, plnou čistou chuť a velmi jemnou vůni. Poskytuje skutečně mimořádný chuťový zážitek.
Pro labužnický trh s kávou je poměrně důležitá guatemalská káva, všechny druhy jsou ceněny pro svou kvalitu. Je pěstována především na vulkanických půdách vrchů Sierra Madre, kde jsou pro kávovníky arabiky naprosto ideální podmínky. Znalci upřednostňují jejich kořenitou a plnou chuť, zvláště pak u káv z oblasti Antigua, kde je půda zásobena dusíkem ze sopečných erupcí, tyto kávy jsou špičkové s kouřovou příchutí.
Část produkce kávy vypěstované na Haiti se vyváží do Japonska, kde se míchá se špičkovou kávu Blue Mountain.
A když už jsme se zmínili o této kávě, řekneme si o ní ještě několik zajímavostí. Jedná se o kávu špičkové kvality, která je na kávovém trhu považována nejen za nejlepší, ale také za nejdražší. Téměř 90 procent celé produkce nakupují Japonci, i když o ni projevují stále více zájem ve Spojených státech amerických a v poslední době i ve Velké Británii. Káva Blue Mountain je přepravována v dřevěných sudech o obsahu 70 kilogramů a kávová komise této kávě vystavuje certifikát o její pravosti, aby nedocházelo k padělkům. Nepražená zrna mají typickou tmavě modrozelenou barvu a jsou větší než zrna ostatních káv. Jedná se o vysoce ušlechtilý druh a na stupnici kvality je jednou z nejvýše hodnocených odrůd káv. Má excelentní aroma, ovocnou příchuť a výraznou kyselost. Její vynikající harmonická chuť se rozvine až při pití. Ale důvod, proč je zároveň nejdražší kávou je ten, že se připlácí nejen za její aroma, ale také je nutné při její přípravě použít 10 až 15 procent kávových zrn navíc. Pokud bychom totiž použili stejné množství zrnek jako u jiných káv, chuť Blue Mountain bude fádní a my přijdeme o ten pravý požitek z této jedinečné kávy.
Různorodá je brazilská káva, například severní oblasti poskytují kávu s příchutí jódu, která připomíná moře. Ze stejné oblasti pochází káva, která patří k nejzajímavějším na trhu a nese označení "Bahia". Samotná Brazílie je druhým největším konzumentem kávy na světě a proto mnohé druhy kávy zůstávají na tuzemském trhu a ze země se nevyváží. Brazilské kávy by se neměly příliš dlouho skladovat, protože pak mohou rozvinout přílišnou kyselost, což negativně ovlivňuje jejich chuť.
Za zmínku stojí také kolumbijská káva, pokládá se za jednu z nejlepších vyvážených káv a tvrdí se, že nápoj z ní se může pít v kterémkoli čase. Jedná se o jemné kávy druhu arabika, které mají menší obsah kofeinu, poskytují aromatickou a hedvábnou chuť.
Venezuelská káva je nezaměnitelná pro svoji chuť s ostatními latinskoamerickými zrny. Má aromatickou vůni a sladkou chuť, její zrna jsou nažloutlá, velká a vyrovnaná. Nejvýznamnějším obchodním druhem je odrůda "caracas". Venezuelská káva je vhodná do směsí i na přípravu čisté odrůdové kávy. Vyváží se do Ruska a do Kolumbie, kde se ovšem jen přebalí a exportuje se dále na světové trhy.
Z afrických káv stojí za zmínku jistě kávy z Etiopie. Jedná se o zrna, která mají vínové aroma a bohatou, harmonickou a plnou chuť. Podle slov odborníků je možné zařadit etiopská kávová zrna do kategorie nejlepších na světě. Zrna z nejvýše položeného pěstitelského místa jsou podobná jemenským zrnům "Mokka" a jsou označována jako Longberry a Shortberry. Více se cení Longberry pro své vínové výrazně kořenité, skvělé aroma. Někdy se těmto zrnům říká "Etiopská mokka". Vyváží se do Japonska, Francie a Německa. Etiopská kávová zrna by se neměla příliš pražit, aby neztratila svůj osobitý charakter.
Další úžasnou africkou kávou je známá keňská káva, odborníci preferují především tu, z vysokohorských poloh, která má plnou a bohatou chuť, jemnou ovocnou příchuť a správnou kyselost. Přáním mnohých z nás je ochutnat keňskou kávu, neboť splňuje všechny požadavky, které od výborné kávy člověk očekává.
Chuťově podobná jako etiopská Mokka je jemenská Mokka. Má vynikající kvalitu, která je dána druhem arabica a také technologií zpracování. Plody se ponechají na rostlině tak dlouho, dokud úplně nedozrají, pak se nechají opadat na připravené rohože. Dokonale zralé plody mají vysoký obsah sacharidů. Káva Mokka má dokonale jemnou chuť, bohatou kyselost a nepopsatelnou exotickou ostrost. Má tradičně kořeněné aroma a čokoládovou příchuť. Na obchodní trhy se Mokka dodává také označená jako Longberry a Shortberry, ale ve velmi rozdílné jakosti.
Úplně na závěr jsme si nechali havajskou kávu Kona, která je velmi ceněna pro svoji vzácnost. Zrnka mají vyrovnanou velikost a jsou na pohled velmi hezká a lesklá, jsou lépe tvarovaná než všechna ostatní zrna. Mají modrozelenou barvu, která skladováním žloutne. Káva má velmi jemné aroma, plnou chuť a oříškovou příchuť. Někteří odborníci cítí v této měkké a přirozeně vyvážené kávě chuť skořice. Pravá zrna Kony se ale dají jen velmi těžko sehnat, většina kávových zrn s označením "Kona" mají sotva 5 procentní zastoupení pravé havajské Kony.